Wielu przedsiębiorców zadaje sobie pytania jak obliczyć dochód swojej firmy i czy ich biznes jest dochodowy. Co w ogóle oznacza, że przedsiębiorstwo jest dochodowe? A to, że jest rentowne? Czy te dwa pojęcia są tożsame? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z tekstem.

Czym jest dochodowy biznes

Głównym celem firmy jest osiąganie zysku. To oczywiste. Zysk natomiast jest to dodatnia różnica między przychodami a kosztami ich uzyskania. A czym jest dochodowy biznes? Odpowiedź nie jest prosta, ale my postaramy się to wytłumaczyć.

Wyróżnia się trzy ogólne obszary, które są bazą do odpowiedzi na pytanie czy dany biznes jest dochodowy. Ich wzajemna interakcja i wielkość mają wpływ na potencjał bądź ryzyko odnośnie do istnienia biznesu. To one decydują o tym, czy dane przedsiębiorstwo postrzegamy jako dochodowe lub nie. Te trzy obszary to:

  1. Rentowność kapitału. Ten obszar odpowiada na pytanie, czy inwestor, który wyłoży środki na biznes ma szansę na czerpanie zysków z tego przedsięwzięcia. Oraz oczywiście jak dużych. Nie chodzi tutaj o zwrot zainwestowanych pieniędzy, ale o czerpanie dodatkowych przychodów, tzw. dywidend.
  2. Rentowność sprzedaży. Ten element określa, czy przedsiębiorstwo generuje bieżące zyski, a jeśli tak, to jak duże. Jest to właściwie główna miara dochodowa biznesu. Należy jednak wiedzieć, że bez wzięcia po uwagę pozostałych obszarów , sama rentowność sprzedaży nie jest dobrym wskaźnikiem.
  3. Przepływy pieniężne. Ten obszar określa nadwyżkę gotówki, jaką generuje firma przy danym dochodzie. Przepływy pieniężne biorą pod uwagę podatki czy terminy płatności dla kontrahentów. Warto wiedzieć, że prognoza przypływ i znajomość przeszłych przepływów są ważnym elementem w zarządzaniu biznesem.

Wielu właścicieli firm błędnie uznaje, że jeśli firma jest rentowna, to nie ma niczego, co zagrażałoby jej działalności. Oczywiście nic bardziej mylnego. Czasem niektórych dziwi brak funduszy na opłacenie rachunków czy podatków kiedy biznes odnotowuje zyski. Właśnie po to, ocena dochodów firmy jest niezbędna. Często rozstrzyga ona o szansach na powodzenie biznesu w przyszłości.

Oczywiście przepływy pieniężne nie odpowiadają wprost na pytanie, czy dany biznes jest rentowny. Ale ogólnie rzecz ujmując to właśnie stan przepływów gotówki jest utożsamiany z „dochodową firmą”.

Obliczanie czy biznes jest dochodowy
Źródło: Pixabay

Kalkulator zysku firmowego z faktury

W Sieci znaleźć można wiele narzędzi czy kalkulatorów to obliczania zysku firmowego z faktury. Wiele z nich działa na podobnej zasadzie. Poniżej opisujemy w kilku krokach, jak korzystać z takiego przykładowego narzędzia:

  • Podaj kwotę na fakturze, która została wystawiona. Kwota netto, która tam widnieje to kwota przed naliczeniem podatku VAT.
  • Wybierz odpowiednią wysokość twoich składek ZUS. Pamiętaj, że duży ZUS to kwota w wysokości 1457 złotych miesięcznie. Mały – 647 złotych miesięcznie.
  • Wpisz swoje koszty miesięczne. Warto żebyś pamiętał, że na ryczałcie koszty nie sprawiają, że obniża się podatek dochodowy.
  • Następnie należy wybrać formę opodatkowania. Dostępne możliwości to: zasady ogólne, podatek liniowy i ryczałt.
  • W opcjach zaawansowanych masz możliwość wyłączenia składki chorobowej oraz zmianę stawki VAT.

Podatek dochodowy od faktury

Właściciele firm po wystawieniu faktury muszą zapłacić od niej podatek dochodowy. W każdym miesiącu są również zobowiązani do samodzielnego opłacenia składki ZUS. Jeśli kwota na fakturze to kwota brutto – trzeba zapłacić także podatek VAT. Wysokość tego podatku przedsiębiorca musi zwrócić do Urzędu Skarbowego.

Wszystkie te czynniki mają decydują o tym, że nie tak łatwo jest obliczyć, ile w konsekwencji wyniesie nasz zysk, czyli kwota netto.

Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze fakt, że zakupy robione na firmę, czyli koszty uzyskania przychodu wpływają często na obniżkę naszego podatku dochodowego. Oczywiście jeśli przedsiębiorca rozlicza się na zasadach ogólnych albo podatku liniowego. To oznacza, że im więcej kosztuje nas prowadzenie własnego biznesu, tym zapłacimy mniejszy podatek.

Obliczanie zysku z faktury zakupu i sprzedaży
Źródło: Pixabay

Koszty i zysk

Warto pamiętać, że zysk netto, jest tym elementem zysku brutto, dzięki któremu przedsiębiorca jest w stanie rozwijać działalność gospodarczą, a także zaspokajać własne potrzeby. Oczywistym jest, że zanim osiągniemy jakieś zyski, musimy ponieść koszty. Dlatego tak ważne jest określenie poszczególnych rodzajów kosztów, aby potem dokładnie obliczyć nasz zysk. A koszty dzielimy na:

  • Koszty stałe. Ponosimy je bez względu na rozmiar produkcji: czynsz, wynagrodzenia czy ich pochodne.
  • Koszty zmienne. Ulegają one zmianie, wraz ze zmianą rozmiaru produkcji. Gdy na przykład zmieniają się koszty surowców czy półfabrykatów.
  • Koszty quasizmienne. Są to koszty częściowo stałe, a częściowo zmienne. Należą do nich na przykład wynagrodzenia. Koszty częściowo stałe dodajemy do stałych, a częściowo zmienne do zmiennych.

Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się w tym artykułem, nie będziesz miał już problemu z obliczeniem zysku w Twojej firmie.

One Reply to “Jak obliczyć zysk z faktury zakupu i sprzedaży, czyli jak kontrolować, czy biznes jest dochodowy”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.