Artykuł partnera.

Trudno wyobrazić sobie branżę IT bez testerów oprogramowania. To osoby, które przeprowadzają testy funkcjonalności danego systemu lub oprogramowania w celu wykrycia potencjalnych błędów. Jak się okazuje, zawód testera jest bardzo rozchwytywany na polskim i globalnym rynku pracy. To otwiera nowe możliwości dla wielu osób, które stawiają pierwsze kroki w branży informatycznej i nie są przekonane, na jakiej specjalizacji warto się skupić.

Chcesz wiedzieć, jakie kompetencje wymagane są od profesjonalnego testera oprogramowania? Kto może nim zostać? Czytaj dalej, a wszystkiego się dowiesz!

Tester oprogramowania – na czym polega jego praca?

Tester oprogramowania lub inaczej QA – Quality Assurance Engineer to osoba odpowiedzialna za ostatecznie potwierdzenie funkcjonalności i niezawodności rozwiązań opracowanych przez specjalistów IT. Zarówno klienci otrzymujący gotowy projekt, jak i przyszli użytkownicy aplikacji czy oprogramowania powinni być w pełni usatysfakcjonowani z jego działania. 

Zwykle przy tworzeniu określonego software’u pracuje jednocześnie kilku, a nawet kilkunastu różnych programistów – dlatego tak ważne jest przetestowanie i finalna ocena efektów ich pracy ze strony testera oprogramowania. Do obowiązków takiej osoby należy również interwencja w przypadku niespodziewanych usterek technicznych lub ataku ze strony hakerów.

Testerzy oprogramowania stanowią ważne ogniwo całego zespołu deweloperskiego. Ich praca stanowi naturalne uzupełnienie działań typowo programistycznych.

Podstawowe wymagania względem testerów oprogramowania

Kandydaci na testerów oprogramowania muszą posiadać szereg kompetencji zarówno miękkich, jak i twardych. Do pierwszej grupy zaliczają się m.in. komunikatywność, dobra organizacja pracy, cierpliwość i dokładność.

Najczęściej wymaganymi kompetencjami twardymi są z kolei:

  • znajomość określonych języków programowania lub chęć ich nauki (np. Python, JavaScript), zależnie od konkretnego projektu,
  • dobra znajomość języka angielskiego,
  • mile widziane jest doświadczenie z testowaniem oprogramowania.

Na jakie zarobki możesz liczyć?

Wysokość wynagrodzenia zależy oczywiście od doświadczenia. W roku 2022 osoby początkujące (juniorzy) mogą liczyć na miesięczną pensję w wysokości nawet 6000 zł brutto. Tester sofware na średnim szczeblu maksymalnie otrzymuje prawie 8300 zł brutto, zaś specjaliści-seniorzy mogą liczyć nawet na 12 500 zł brutto.

Jeśli uważasz, że tester oprogramowania praca to dobre rozwiązanie dla Ciebie, zapraszamy do sprawdzenia ofert pracy dostępnych w GlobalLogic. Do usłyszenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.