W ostatnich latach wprowadzano wiele reform w szkolnictwie w większości krajów europejskich w tym Polsce. Mimo że nie wszystkie spotkały się z entuzjazmem uczniów i rodziców, to wiele z nich okazało się bardzo korzystne. Jak wygląda kształcenie dualne w Polsce? Co to właściwe jest? Jakie korzyści płyną z takiego rozwiązania? Wszystko zostało wyjaśnione poniżej! Warto zapoznać się z tymi informacjami!

Czym jest kształcenie dualne i jak wygląda w największych krajach Europy?

Nauka dualna jak sama nazwa wskazuje, polega na współpracy szkół zawodowych z pracodawcami. Obowiązki dotyczące kształcenie uczniów w takim systemie podzielone są między te dwie strony. W szkole uczniowie nabywają wiedzę teoretyczną, a w firmie praktyczną.

Nauka w szkole obejmuje głównie przedmioty ogólne, natomiast u pracodawców uczniowie przygotowują się do zawodu. Co ciekawe, do pracy przychodzą kilka dni w tygodniu i wbrew pozorom nie zajmują się wyłącznie błahymi sprawami. Tak naprawdę wykonują te same czynności, co inni pracownicy. Z tą różnicą, że nad nimi sprawują pieczę osoby zatrudnione przez pracodawcę, czyli instruktorzy. Uczniowie nie są traktowani jako nieporadne dzieci, a część załogi pracowniczej.

Za swoją pracę otrzymują wynagrodzenie, które zwiększa się z każdym rokiem kształcenia zawodowego. Na zmianę wysokości zarobków największy wpływ ma zdobywane doświadczenie i swoją pracą wspiera firmę, w której przygotowują się do zawodu. Mogłoby się wydawać, że w Polsce kształcenie zawodowe jest możliwe w większości szkół branżowych. Jednak w rzeczywistości wygląda to nieco inaczej.

Te ze szkół, które przygotowują do zawodu, zazwyczaj oferują uczniom jedynie staże lub praktyki, które trwają o wiele krócej niż w przypadku nauki dualnej. Poza tym tylko w nielicznych przypadkach są one płatne. Do szkół należy przygotowanie uczniów do końcowych egzaminów potwierdzających kwalifikacje. Zupełnie inaczej wygląda nauka dualna w przypadku, choćby szkół niemieckich.

W Niemczech ten typ kształcenia zawodowego jest doskonale rozwinięty. Edukacja trwa trzy lata. Mogą się na nią zdecydować osoby, które ukończyły 16 lat. Szkoła podpisuje umowę z firmą i na tej podstawie uczniowie zostają pełnoprawnymi pracownikami. W Niemczech nauka dualna jest wspierana przez kraje związkowe, instytucje federalne i izby przemysłowo-handlowe. Dzięki czemu kształcenie zawodowe jest na bardzo wysokim poziomie.

Młodzież podczas nauki dualnej
Źródło: Pixabay

Edukacja dualna szansą na rozwój zawodowy?

Kształcenie zawodowe na zasadzie dualnej nie tylko w Niemczech jest popularne. Rozpowszechnione zostało też wśród szkół, chociażby francuskich, szwajcarskich, czy norweskich. W tych krajach powszechnie wiadomo, że 3 miesiące stażu, czy praktyki nie przygotują należycie do zawodu. Uczniowie w przedsiębiorstwach spędzają większość tygodnia, dzięki czemu mają szansę bardzo dokładnie poznać firmę, zasady jej funkcjonowania i współpracy z innymi osobami.

W tym momencie należy podkreślić najistotniejsze zalety dotyczące kształcenia zawodowego. Przede wszystkim kwalifikacje pracowników dobierane są pod względem wymagań w przedsiębiorstwach. Pracodawca dzięki takiemu rozwiązaniu może ograniczyć koszty związane z szukaniem i rekrutacją pracowników. Podpisanie umowy z jedną ze szkół umożliwia mu też wpływ na edukację i wgląd do programu nauczania.

Niezaprzeczalnie zaletą nauki dualnej jest  też silniejsza identyfikacja pracowników z pracodawcą, ponieważ w przeciwieństwie do stażu lub praktyk strony mają przed sobą wizję długotrwałej współpracy. Zresztą w przedsiębiorstwa, które decydują się podpisać umowę ze szkołą, zyskują uznanie wśród lokalnej społeczności, ze względu na to, że dają uczniom nie tylko szansę na edukację i przygotowanie do zawodu, ale też rozwój i samorealizację.

Staż w ramach kształcenia dualnego
Źródło: Pixabay

Czy ze strony polskich szkół można liczyć na zmiany w edukacji?

Jak wspomniano na początku, w Polsce od wielu lat wprowadzane są różne zmiany dotyczące szkół i nauki. Jeżeli chodzi o kształcenie zawodowe, to prawnie zostało uregulowane zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 sierpnia 2017 roku.

We wrześniu tego samego roku została uwzględniona kolejna zmiana, a dokładniej powstały szkoły branżowe I stopnia. Po jej ukończeniu uczniowie mają możliwość kontynuowania nauki w szkole branżowej II stopnia, liceum lub technikum. Po zakończeniu edukacji w szkole branżowej II stopnia mogą zdecydować o dalszym toku kształcenia. Jeśli zdali maturę, to w następnej kolejności możliwe są studia wyższe.

Co ciekawe, od pierwszego września 2019 roku obowiązkowe jest zdanie egzaminu zawodowego w każdej szkole. Mimo że nauka dualna ma wiele zalet, to w Polsce raczej w najbliższym czasie nie można liczyć, że będzie ono tak samo popularne jak np. w Niemczech. W sumie to duża szkoda, ponieważ takie rozwiązanie jest korzystne nie tylko dla szkół, ale też uczniów i pracodawców. Zatrudniając młode osoby w swoich przedsiębiorstwach, mogą bowiem tak ich przygotować do pracy, aby spełniali najwyższe standardy.

One Reply to “Kształcenie dualne jako przyszłość szkolnictwa zawodowego – czym jest, jakie korzyści daje”

  1. Bardzo ciekawy artykuł i ogólnie super portal. Myślę, że będę tutaj częściej zaglądać! Pozdrawiam serdecznie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.