Cisza, spokój, świeże powietrze i kontakt z naturą to cechy charakterystyczne praktycznie dla każdej wsi. Mieszkańcy takiego miejsca z całą pewnością doceniają te walory, ale przecież trzeba za coś żyć, a pracy na wsiach niestety brakuje. Dlatego też wiele osób dojeżdża do pobliskich miast i tam pracuje. Jednak jest to bardzo czasochłonne i męczące. Może więc warto pomyśleć o założeniu własnej firmy? Jeśli brakuje inspiracji, to poniżej zostały przedstawione pomysły na biznes na wsi. 

Sprzedaż własnych artykułów pomysłem na biznes na wsi?

Sprzedaż różnego rodzaju artykułów to jeden z najczęstszych pomysłów na biznes, który pojawia się w głowie osób chcących założyć własną działalność. Co ciekawe, mając dom na wsi, prowadzenie sprzedaży jest stosunkowo łatwiejsze. Głównie dlatego, że produkty są dosłownie pod rękę. Pewnie każdy mieszkaniec wsi ma zwierzęta takie jak kury, kaczki, gęsi, świnie, czy krowy. Tym sposobem można rozpocząć sprzedaż jajek, mięsa bądź wędlin.

Równie ciekawą opcją jest handel ziołami i warzywami z własnych upraw lub miodem z pasieki. Z całą pewnością właściciel firmy znajdzie klientów na zdrowe, ekologiczne artykuły. Zwłaszcza że w dzisiejszych czasach wzrasta świadomość społeczna. Na początku warto rozważyć sprzedaż artykułów mieszkańcom wsi lub okolicznych miejscowości. Jeśli jednak ktoś chce od razu otworzyć szeroko rozumiany biznes, to w Internecie klientów też nie brakuje.

Wiejskie sery
Źródło: Pexels

Agroturystyka jako pomysł na własny biznes na wsi

Kolejnym ciekawym pomysłem na własny pomysł biznesu na wsi jest agroturystyka. Obecnie wcale nie trzeba mieć wiele miejsca w domu, żeby otworzyć taką firmę. Chyba, że ktoś chce oferować nocleg swoim klientom, ale to wcale nie jest konieczne. Agroturystyka to pojęcie dość rozległe. Do wyboru jest, chociażby:

 • Gastronomia. Można otworzyć niewielki bar lub ustawić grill i oferować klientom posiłki z domowych produktów. Tego typu miejsca najlepiej sprawdzają się na wsi, do której chętnie przyjeżdżają turyści lub znajduje się w pobliżu drogi. Należy jednak pamiętać, że własna firma gastronomiczna wymaga dużego nakładu pracy i czasu.
 • Kemping. Jeśli ktoś ma trochę miejsca za domem i mieszka we wsi znajdującej się w pobliżu malowniczych krajobrazów, to taka działalność może przynieść realne zyski.
 • Ośrodek sportowy. W tym przypadku pomysłów jest mnóstwo. Można otworzyć np. pole golfowe lub park liniowy. Dla klientów lubiących aktywność fizyczną będzie to doskonała rozrywka. Z tym że do takiej firmy potrzebna jest spora ilość miejsca i założenie jej wiąże się z dużymi kosztami.

Sprzedaż artykułów wykonanych własnoręcznie

Dziś produkty wytworzone przy pomocy własnych rąk cieszą się ogromną popularnością. Głównie dlatego, że są one niepowtarzalne i nie można ich kupić w każdym sklepie. Jeśli ktoś myśli o własnym biznesie, ma talent do wykonywania różnych przedmiotów, chce pracować w zaciszu swojego domu na wsi i ma odpowiednią ilość czasu, to jest to bardzo dobry pomysł na własną działalność. Własnoręcznie można wykonywać:

 • Biżuterię.
 • Świece zapachowe.
 • Naturalne kosmetyki.
 • Rzeczy zrobione na drutach.
 • Zabawki dla zwierząt i dzieci.
 • Dekoracje świąteczne.
 • Breloczki.
 • Obrazy.
 • Plakaty.
 • I wiele innych.

Gdzie szukać klientów na takie produkty? Jest kilka opcji. Stragany, festyny, zaprzyjaźnione sklepy i oczywiście Internet.

Usługi

Wbrew pozorom na wsi można nie tylko sprzedawać namacalne produkty, ale też różnego rodzaju usługi. Los pokazał, że to, co do tej pory było dostępne wyłącznie stacjonarnie, równie dobrze można sprzedawać w sieci. O czym mowa?

 • Usług prawne.
 • Księgowe.
 • Szkoleniowe.
 • Graficzne.
 • Marketingowe.
 • Coachingowe.

Zresztą są też usługi, które można świadczyć z dojazdem do klientów. Zwłaszcza jeśli w danej wsi jest na nie zapotrzebowanie. Są to:

 • Usługi kosmetyczne.
 • Fryzjerskie.
 • Cateringowe.
 • Fryzjerskie.
Biznes online na wsi
Źródło: Pexels

Współpraca z hurtownią i sprzedaż w sieci

Poszukiwany jest pomysł na biznes na wsi? Jeżeli tak, to warto pomyśleć o sprzedaży w sieci artykułów zakupionych w hurtowni. Jednak najpierw trzeba zrobić rozeznanie na rynku i sprawdzić, jakich produktów jest mało i czego oczekują klienci. Zresztą można też podpytać osób mieszkających na wsi, jakie produkty cieszyłyby się ich zainteresowaniem. Być może uda się połączyć pracę w firmie internetowej ze sprzedażą bezpośrednią dla klientów, którzy zdecydują się na odbiór własny.

Pomysł na biznes na wsi – sklep stacjonarny

Na wsiach mimo rozwoju infrastruktury bardzo często brakuje sklepów, w których można by było kupić podstawowe produkty spożywcze, chemiczne lub kosmetyczne. Jeżeli w naszej wsi również jest taki problem, to jest to gotowy pomysł na biznes. Ponownie przed otworzeniem działalności warto zastanowić się, czego oczekują od nas potencjalni klienci. Warto uwzględnić nie tylko potrzeby osób, które będą odwiedzać nasz sklep, ale też ich możliwości finansowe. Poza artykułami z hurtowni można do asortymentu dołączyć swoje artykuły.

Pomysł na biznes na wsi – podsumowanie

Jak widać, pomysłów na biznes na wsi nie brakuje. Tak naprawdę każdy może znaleźć coś dla siebie i założyć swoją działalność. Z tym że trzeba pamiętać, że często jest praca nawet na więcej niż jeden etat. Szczególnie gdy firma się rozwinie i będzie przybywać klientów. Warto więc wraz z biegiem czasu pomyśleć o zatrudnieniu innych osób do pracy, a samemu cieszyć się zyskami i doglądaniem biznesu.

One Reply to “Pomysły na biznes na wsi – poznaj kilka sprawdzonych pomysłów na własny biznes”

 1. Wyrób własnych produktów żywnościowych to z pewnością super sposób na biznes na wsi. Sama o takim myślę. Może jakieś wskazówki, rady od kogoś doświadczonego w tym temacie? 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.